Moja opinia o grze brawl stars
Kiedyś sam w nią grałem, a teraz zastanawiam się dlaczego. Tak, chodzi o Brawl Stars. Wiele filmów w serwisach społecznościowych pokazuje ile emocji potrafi wywołać ta gra, szczególnie przy odblokowaniu nowej postaci, lub przegraniu rozgrywki. Wiele dzieci zabierało karty kredytowe swoim rodzicom aby doładować gemy i otwierać mega boxy lub kupować pakiety z postaciami. Dlaczego tak się dzieje? Ta gra wydaje się bardzo przyjemna dla dzieci, gdyż teoretycznie nie trzeba nic kupować aby móc przejść grę. Jednak jest to przykład gry bez końca. Nie ma tu ostatniego poziomu który symbolizuje koniec gry, za to są pucharki, których można mieć nawet 40 000 a gra nadal się nie kończy. Rozgrywka wydaje się prosta, ponieważ opiera się na zaledwie 3 przyciskach. Jeden do chodzenia a pozostałe dwa do strzałów. Mamy również różne tryby rozgrywek. Można grać samemu, z jednym przyjacielem a nawet z dwoma. Dlatego też gra wydaje się łączyć a nie dzielić.
Czy na pewno tak jest? Kontakt z rówieśnikami w młodym wieku jest ważny, ale granie w gry godzinami nie do końca go zapewni. Aby przygotować nas do dalszego życia, potrzebny nam jest kontakt twarzą w twarz. Co z tego, że razem z przyjaciółmi pogramy w popularne tytuły i wydamy na nie pieniądze, jeśli gdy wyjdziemy razem na dwór będziemy bali się cokolwiek powiedzieć. Widać to bardzo mocno na przykład po nauce zdalnej wiele dzieci miało problemy przez to, że w tamtym okresie całe ich życie przeniosło się do komputera. Nie mieli rzeczywistego kontaktu ze swoimi znajomymi, przez co mimo tylu godzin spędzonych razem, czuli się coraz bardziej samotni. Również gdy dziecko uda się do kolejnej szkoły, może mieć problem z nawiązaniem kontaktu z drugim człowiekiem. Warto dlatego ograniczyć czas spędzany z elektroniką, bo kontakt z przyrodą jest równie ważny. Gry to nie wszystko, bo co jeśli kiedyś wyłączą internet? Zostaniesz bez niczego? Co wtedy zrobisz?
Ostatnią kwestią jest wydawanie pieniędzy na gry. Gdy rozgrywkę prowadzimy bez ułatwień, czasami jest ciężko. Ale odblokowywanie połowy gry za pieniądze, które moglibyśmy (my lub nasi rodzice) przeznaczyć na swoje życie, na swój rozwój psychiczny i fizyczny, również nie ma sensu. Jeżeli już bardzo chcemy zakupić jakiś pakiet w grze, rozważmy to z rodzicem, zapytajmy o jego zgodę zamiast okradać go z karty kredytowej lub gotówki. Zastanówmy się też czy za jakiś czas gra nam się nie znudzi i nie będziemy mieli niedługo innych potrzeb. Często wtedy myślimy ,,a mogłem nie wydawać tych pieniędzy, teraz by mi się przydały na...". Ze swoich doświadczeń polecam wam nie wydawać pieniędzy na gry, ponieważ kiedyś w końcu nam się znudzą i przestaniemy w nie grać a pieniędzy już wtedy nie odzyskamy. Dziękuję za przeczytanie całego mojego artykułu i zachęcam do rozważań oraz dalszych dyskusji na temat wydawania pieniędzy w grach oraz spędzania tylko w nich czasu z bliskimi. Cześć!