Strzelać czy uciekać - recenzja gry CS:GO
Zastanówmy się gdzie tkwi sekret popularności tej gry.
CS:GO to klasyczna wieloosobowa gra z gatunku FPS, w której gracze dzieleni są na dwie drużyny - terrorystów i antyterrorystów. Gra posiada kilka trybów gry, jednak niezmiennie od początku istnienia (także od początków poprzednich edycji gry) wśród graczy największą popularnością cieszy się ten, w którym 5 graczy wciela się w terrorystów którzy chcą wysadzić konkretne miejsce, a 5 w antyterrorystów którzy starają się im przeszkodzić.
Zacznijmy od grafiki - jak na grę sieciową ma ona niezły poziom, jednak nie da się ukryć, że najlepsze lata ma za sobą, i na rynku bez trudu znajdziemy gry z o wiele lepiej wyglądające. Co prawda twórcy starają się wprowadzać poprawki (choćby odmłodzenie mapy Dust 2), jednak czasu nie da się oszukać.
Jednak najbardziej charakterystyczną i zdecydowanie najbardziej charakterystyczną wadą gry są oszustwa graczy (nieuczciwych graczy nazywa się potocznie hax'ami). Nie jest tajemnicą, że gra cierpi na wysyp graczy, którzy widzą i strzelają "przez ścianę", których celownik sam znajduje przeciwnika lub potrafiących przemieszczać się z nienaturalną szybkością. Twórcy do walki z oszustami zaangażowali nawet graczy (tutaj polecam serię filmów "Overwatch" Izaka dostępną na Youtube), jednak oszuści są jak potwór Hydra - po usunięciu jednego pojawia się następnych dwóch, a znalezienie programu oszukującego w internecie nie stanowi wielkiego problemu.
Wadą jest także system przyporządkowywania graczy - na początku bardzo trudno się przełamać, ponieważ bardzo często przypisywani jesteśmy do gry z doświadczonymi graczami, przy których nas brak umiejętności dość szybko nas dyskwalifikuje, tak że stajemy się przysłowiowymi "chłopcami do bicia".
Przede wszystkim górę bierze jej prostota - przejrzyste zasady, prosty dobór broni, kwalifikowanie umiejętności gracza według "rang" - to wszystko sprawia, że bardzo szybko orientujemy się i bezproblemowo możemy przejść do gry i szlifować swoje umiejętności. Dzięki temu możemy uniknąć zbędnego tracenia czasu na naukę zasad gry.
Kolejna wielka zaleta gry to jej rozwój, w który zaangażowani są gracze. Ogromna liczba map, skinów (skórek) do broni stworzonych przez społeczność, duża kompatybilność z platformą Steam i nutka hazardu związana z otwieraniem skrzynek powoduje, że gracz bardzo szybko "wsiąka" w świat elektronicznej rozrywki.
No i najważniejsza zaleta CS:GO - ta gra sprawia naprawdę dużo frajdy. Po opanowaniu podstawowych umiejętności strzelanie do wirtualnych przeciwników, wygrywanie pojedynków, stopniowe przesuwanie się w górę w rangach sprawia nieskrywaną satysfakcję.
Muszę przyznać, że mimo tego, że często denerwuję się kiedy zdarza mi się popełnić błąd i "zginąć" w głupi sposób to gra naprawdę sprawia przyjemność i pozwala odreagować po ciężkim dniu w szkole czy pracy.
Ja ze swojej strony bardzo polecam.